4.17.2009

The answer to my question...


I know you are dying to know the answer to my question. How much was spent on all of these products? The answer...

$6.91!

$6.91 for 12 cereals, 1 box of oatmeal, 3 Lysol products, 2 pack of Dove soap, Package of Irish Spring soap, 6 Suave shampoos, 3 other shampoos, 2 Vitamin waters, 5 toothpaste tubes, 2 Reynold's Wraps, 2 boxes of Wheat Thins, 1 Cake, 1 Brownie mix, 3 toothbrushes, 1 Gamer razor, 1 package of halls cough drops, 1 can of vegetables, 1 chicken broth, 1 cream of chicken, 1 Hunts tomato sauce, 1 package of band aids, 8 deodorants, 4 Mentos gums, 2 Wrigleys gums, 1 bag of Cheetos, 2 Quakes rice snacks, 1 Extreme Airhead, 2 Taco Seasoning, 1 chap stick, 2 multi packs of razors, 2 bottles of Tylenol, 1 Theraflu, 2 Hershey kisses packages, 2 bottles of salad dressing, 1 package of Eggo waffles, 1 package of cream cheese, 1 box of microwave popcorn, 1 mix of chocolate chip cookies, 1 box of Kleenex.

There's many more that aren't even included in this that would still keep it the same price and this has all been in the last few months. The gamer razor alone retails for $12.99!

Do you see what I mean about loving being able to find a good deal?

2 comments:

Tuita Family said...

Wow!! I never would've guessed that! (I'm a friend of Heidi Lawsons and she sent an email about your blog). Anyways, I've been checking your blog lately and have decided I may just convert to coupons?! Unfortunately, there don't seem to be quite as many resources or info for us Washingtonians as there are for you all out in Utah. Oh well, I guess that'll mean I just will have to do most the work myself! Keep up the posts on all your great deals!

Heidi Lawson said...

That really is amazing. One of these days I'll get better at my grocery shopping . . .